ZATRESLE SE RUKE

Autor: Jadranka Dunatov, 14. 5. 2021.

Tonka Bukulin, s pjesmom Zatresle se ruke, osvojila prvu nagradu na 21. Međunarodnom likovno-literarnom natječaju „Ruke su život- oči, misao, utjeha, glazba i priča“.

Čestitamo Tonki!

Naime, 21. Međunarodni likovno-literarni natječaj Iserlohn – Essen – Zagreb – München – Vukovar 2021 na temu „Ruke su život – oči, misao, utjeha, glazba i priča“  raspisan je krajem listopada za djecu Hrvata u iseljeništvu i djecu iz Hrvatske u dobi od 1. do 8. razreda osnovne škole (iz Njemačke do 12. razreda).

Na natječaj su pristigla 173 literarna uratka iz više od pedeset škola iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Njemačke i Italije. Ove godine je bilo značajno više pjesama nego sastava. Stručno povjerenstvo je jednoglasno odlučilo. Prva nagrada za uzrast učenika petoga razreda za pjesmu Zatresle se ruke pripala je učenici OŠ Šime Budinića u Zadru, Tonki Bukulin.

Izložba likovnih i literarnih radova hrvatskih učenika iz cijeloga svijeta održat će se u Njemačkoj i  Hrvatskoj pod pokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Hrvatske matice iseljenika.

Pjesma je uistinu snažna, Tonka ju je pisala u vrijeme razornih potresa na Banovini i u Zagrebu uz stručno vodstvo svoje učiteljice i mentorice Jadranke Dunatov.  I, upravo pružene ruke koje su spremno pohrlile u pomoć napaćenim ljudima i ranjenom kutku Domovine  bile su inspiracija za temu  natječaja „Ruke su život- oči, misao, utjeha, glazba i priča“.

Pročitajte pjesmu i vi!

ZATRESLE SE RUKE

Utrobu zemlja raskrilila,

podmuklu jezu širila.

Svijet stegla tuga

zbog nevolje Petrinjskoga druga.

Nestali domovi, ognjišta  u mahu

ostali ljudi u grčevitu strahu.

Kanula suza od te strašne muke

probudila se srca, zatresle se ruke!

Pružene ruke vapaj čuju.

Spremno kroče kroz oluju!

Obnavljaju, pomažu, liječe, rade.

Novo stvaraju, zbrinjavaju, grade.

Kuhaju hranu, donose deke,

malene ruke i igračke meke.

Raširene ruke, nježne, mile,

Dječje ruke, najveće sile.

Tješe ruke, čvrsto grle,

skrušeno mole, na Banovinu hrle.

Daruju ruke srcem divotu

i tračak nade ljudskome životu.

Tonka Bukulin, 5. d

« Travanj 2024 »