Uređenje školskog vrta

PROJEKT-UREĐENJE ŠKOLSKOG VRTA

CILJEVI:

-   razvijanje ekološke svijesti o povezanosti ljudi s prirodom te potrebe zaštite, očuvanja i unapređivanja okoliša

-   uz velik uložen trud odraslih, poticanje najmlađih na ljubav prema biljkama, zemlji, na osjećaj da su u dodiru sa zemljom snažniji

-   njegovanje autohtonih biljaka našega podneblja

-   prikupljanje i razmjena sjemena starinskih biljnih sorti

U radovima oko osnivanja i održavanja vrta OŠ Šime Budinića sudjeluju : školski domar Josip Debak, spremačice, ravnatelj škole prof. Ivan Čular, grupa Mladih vrtlara i cvjećara iz Razredne nastave s voditeljicom Dolores Nanić.

Na sunčanom položaju jugoistočnog vrta uspijevaju gotovo sve biljke, dok na sjenovitoj strani samo neke. Tu je maslinik, a između stabala maslina, po dužini, gredica sa začinskim i ljekovitim biljem (kadulja, mažuran, bosiljak, lavanda, ružmarin...)  Posađena je rijetka i gotovo iskorijenjena biljka, buhač. Insekticid piretrin iz cvijeta buhača netoksičan je za ljude i  toplokrvne životinje, brzo je razgradiv i prihvatljiv za široku primjenu.  Duž zida je tek posađen voćnjak i ograđen povrtnjak s gredicama mrkve, peršina, rajčice,krastavaca, paprike, špinata,graška i salate.

Oko školske zgrade su ukrasni grmovi ruža, lavande, raznobojne penjačice bugenvilija i nasadi lantana. Ispred škole je uređen travnjak s niskim palmama i povišenjem na  kojemu  sadimo jednogodišnje cvjetnice. U planu je kamenjar sa sukulentima. Pokraj sportske dvorane su mlada, listopadna stabla lijepo oblikovane krošnje. U sjenovitom dijelu dobro uspijevaju grmovi hortenzija. Betonsku ogradu školskog dvorišta, od proljeća do jeseni prekrivaju raznobojne pelargonije i lantane. Iz školske knjižnice se pruža pogled na lijepi travnjak kojeg obrubljuju žute margarite, penjačice bršljana i jasmina i uredno ošišana lovorova živica.

Unutrašnjost škole s raskošnim sobnim  biljem djeluje kao produženi cvjetnjak.

Za rad u vrtu MALIM VRTLARIMA  i CVJEĆARIMA nabavili smo odgovarajući vrtni pribor i alate : ručne lopatice  za sadnju, grabljice, kantice, vrtne škare, vrtnu metlu  za čišćenje travnjaka s  elastičnim metalnim zupcima, vrtlarsku plastičnu kantu. Organizirano je prikladno spremište za vrtni alat koji trebaju uvijek očistiti i spremiti nakon upotrebe. Učenici će sami presađivati sadnice jednogodišnjeg ljetnog cvijeća. Uz pomoć odraslih, zemlju će usitniti, po potrebi dodavanjem humusnog gnojiva. Mlade biljke treba čistiti od korova,  s vremena na vrijeme zalijevati.Zalijevat ćemo ujutro ili predvečer. Učenici će redovito uklanjati ocvale cvjetove i suhe listove. Pomagat će pri sjetvi i krošnji trave. U studenom će pomagati u berbi maslina u školskom masliniku.

Uzgajajući biljke u školskom vrtu i brinući se o njima, djeca bi trebala spoznati važnost uloge drveća i zelenih biljaka. Vrt nam ne donosi samo ljepotu i odmor, nego zdravlje i korist. Radove planiramo u rujnu, listopadu, studenom, ožujku, travnju i lipnju.

OBAVIJEST ZA RODITELJE

Popis udžbenika za šk. god. 2017./2018.

« Rujan 2017 »

Učite li njemački jezik?