Biologija
European Phenology Campaign - 2024 Autumn Tree Campaign
Fenologija je znanost koja proučava izmjene bioloških ciklusa i njihovu povezanost s klimom. Kod životinja se prate godišnje migracije ptica, izlaz kukaca iz jaja, mrijest riba…, a kod biljaka listanje, cvjetanje… Redovito lokalno praćenje bioloških ciklusa biljaka pokazuje kako vegetacija odgovara na promjenu klime.
Fenološko praćenje biljaka provode se i u sklopu GLOBE programa. Učenici 8.c i 8.d razreda, zajedno s mentoricama Anitom Mustać, prof. biologije i Zrinkom Klarin, prof. geografije, uključeni su u međunarodni projekt GLOBE programa pod nazivom European Phenology Campaign – 2024 Autumn Tree Campaign.
Učenici naše škole svakodnevno i redovito prate stablo smokve i lipe u školskom dvorištu. U jesen je vrijeme kada se bilježe promjene boje lišća – Green down, a u proljeće listanje stabala – Green up.
Tekst i fotografije: Anita Mustać, prof. biologije
Sudjelovanje u eTwinning projektu Djevojčice u STEM-u
Zainteresirane učenice 7d. i 8.c,d razreda i njihova učiteljica biologije Anita Mustać uključili su se u eTwinning projekt Djevojčice u STEM-u. Microsoft je diljem Europe proveo istraživanje među djevojkama i mladim ženama između 11 i 30 godina u 12 europskih zemalja, pod nazivom „Why don’t European girls like science or technology?“. Istraživanje je pokazalo da djevojčice najviše zanima STEM u dobi od 11 godina, ali njihovo se mišljenje mijenja oko 15. godine. Ovo istraživanje pokazalo je što najviše utječe na zanimanje djevojaka za STEM područje:
– provođenje praktičnih radova i pokusa u STEM predmetima
– rad s učiteljima koji potiču djevojke da se interesiraju za STEM
– pronalaženje ženskih uzora u STEM područjima
– učenje o stvarnim životnim primjerima koji pokazuju što djevojke mogu postići sa STEM vještinama (prema Zekić, Ž., Vitez, K. – Čimbenici koji utječu na interes djevojaka za STEM područje u Republici Hrvatskoj)
Uključivanjem djevojaka u projekt i provođenje različitih projektnih aktivnosti utječe na njihovu motivaciju za nastavak školovanja u STEM području.
Tekst i fotografija: Anita Mustać, prof. biologije
Suradnja Odjela za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i naše škole
Učenici 7.d razreda i njihova učiteljica biologije Anita Mustać uključili su se u projekt Odjela za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku pod nazivom „Izlij vodu da nas ne bodu“. Projekt se provodi u prijavljenim osnovnim i srednjim školama na državnoj razini tijekom šk. god. 2024./2025. Cilj projekta je praćenje i suzbijanje broja tigrastih komaraca (Aedes albopictus) koji su dobri vektori za različite zarazne bolesti s kojima se do nedavno nismo susretali (Dengue groznica, Groznica Zapadnog Nila, Chickungunya groznica, Žuta groznica, Zika virusna infekcija, malarija, različite vrste encefalitisa…). Vrlo su prilagodljivi i agresivni u novim prostorima te su sposobni preživjeti i zimske temperature. Legla su im uglavnom staništa koja je proizveo čovjek, a prvi zabilježeni nalaz u Hrvatskoj bio je 2004. u parku u Zagrebu, u odbačenoj WC školjci. Zapamtimo, komarci se legu u ustajaloj vodi, zato: Izlij vodu da nas ne bodu.
Tekst i fotografije: Anita Mustać, prof. biologije
Učenici 8.c razreda na 16. Festivalu prava djece
Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator organizirao je
Festival prava djece u suradnji s Uredom UNICEF-a za Hrvatsku, Uredom
pravobraniteljice za djecu i Hrvatskim filmskim savezom, a s ciljem proslave dječjih
prava, promocije dječjeg stvaralaštva i stvaralaštva mladih. Vrijednost Festivala je u njegovoj
inkluzivnosti jer su svi sadržaji prilagođeni djeci s oštećenjem vida i sluha putem
audiodeskripcije i titlova.
Na 16. Festivalu prava djece sudjelovali su učenici 8.c razreda zajedno sa svojom
razrednicom Anitom Mustać, prof. biologije. Društvene mreže danas su postale glavni izvor
informacija za djecu i mlade, ključni alati za komunikaciju, izražavanje, održavanje
društvenih veza, zabavu i inspiraciju stoga je ovogodišnji Festival održan pod temom
“Sigurni & pametni u digitalnom svijetu!” Festival je trajao od 16. listopada do 21.
studenog 2024.
U kategoriji dječjeg stvaralaštva filmove za osnovnu školu snimala su djeca i mladi za svoje
vršnjake. Teme filmova su: nasilje među mladima, diskriminacija, školske simpatije,
tolerancija i slične teme.
Tekst i fotografije: Anita Mustać, prof. biologije
EUROPE CODE WEEK U OŠ ŠIME BUDINIĆA ZADAR
Učenici 8.c razreda i njihova mentorica Anita Mustać, prof. biologije sudjelovali su na
Europe Code Week događaju tijekom dodatne nastave iz Biologije. Europski tjedan
programiranja društvena je inicijativa čiji je cilj na zabavan način učenicima i mentorima
približiti programiranje i razviti digitalnu pismenost. Učenje programiranja pomaže učenicima
u istraživanju i razumijevanju prirodnih i društvenih promjena u svakodnevnom životu,
proširivanju spoznaja o funkcioniranju tehnologije, primjeni istraživačkog učenja te razvoju
digitalnih vještina i inovativnog pristupa.
Europe Code Week održan je od 14. do 27. listopada 2024.
https://codeweek.eu/view/652483/eko-zgradama-do-eko-grada
Tekst i fotografije: Anita Mustać, prof. biologije
Europska Noć istraživača 2024.
Europska noć istraživača (ENI) održana je 27. rujna 2024. u 5 hrvatskih gradova: Zadru, Dubrovniku, Splitu, Rijeci i Puli. Sveučilište u Splitu koordinator je pozitivno ocijenjenog projekta Blue-connect u okviru MSCA Researchers’ Night. Blue connect okuplja partnere iz 5 gradova u Hrvatskoj orijentiranih na more. Sveučilište u Zadru bio je organizator brojnih događanja u Sveučilišnoj zgradi na Rivi i Parku Citadela.
Cilj manifestacije je na jednostavan i razigrani način približiti znanost posjetiteljima te omogućiti svima da na jednu večer postanu znanstvenici i istraživači, što je izraženo i projektnim sloganom: “Ja istražujem!”.
Učenici naše škole sudjelovali su na radionicama koje su osmislile njihove mentorice kako bi prikazali istraživački način rada tijekom nastave Biologije, Geografije, Tehničke kulture, Vjeronauka, Njemačkog jezika i Razredne nastave. Učenice 8.c razreda i njihova mentorica Anita Mustać, prof. biologije osmislili su i proveli različita događanja: radionice „Kako umanjiti problem korištene i odbačene plastike“ i „Mikroskopiranje“ te izložbu učeničkih radova na temu „Onečišćenje mora mikroplastikom“ Zanimljive teme i zainteresirani posjetitelji motivirali su naše učenike na pripremu za Noć istraživača 2025.
Veselimo se novim druženjima na sljedećoj Noći istraživača!
Učenice Greta, Mila i Tiara na 13. Znanstvenom pikniku
Učenice 5.d razreda Greta Klarin, Mila Biloglav Sinovčić i Tiara Mašina i njihove mentorice Anita Mustać, prof. biologije i Zrinka Klarin, prof. geografije sudjelovale su na 13. Znanstvenom pikniku 27. i 28. rujna 2024. Znanstveni piknik je održan u Gornjoj Stubici, a naše učenice su svoj projekt predstavile online. Učenice su na državnoj razini predstavile školski projekt “Slana avantura – istražimo more”. Lijepo je pratiti naše cure i usmjeravati ih u njihovom STEM odrastanju jer je ovo već njihovo 4. sudjelovanje na Znanstvenom pikniku, a su tek zakoračile u predmetnu nastavu i 5. razred. Veselimo se njihovom sudjelovanju i dogodine.
Cure, samo hrabro naprijed!
Više informacija možete pronaći na:
http://znanstvenipiknik.weebly.com/
http://znanstvenipiknik.weebly.com/program1.html
http://znanstvenipiknik.weebly.com/sudionici4.html
https://www.youtube.com/watch?v=v7XSEfdEq6k
Greta, Mila i Tiara izlažu školski projekt „Slana avantura – istražimo more“ na državnoj razini
Tekst i fotografija: Anita Mustać, prof. biologije
Sudjelovanje na Međunarodnom festivalu Science on Stage Europe od 12. do 15. kolovoza 2024. u Turku u Finskoj
Logo Festivala
Science on Stage Europe najveća je europska mreža STEM učitelja u više od 30 zemalja Europe. Njezin cilj je ojačati zajednicu STEM učitelja diljem Europe i podržati njihov profesionalni razvoj kroz razmjenu ideja i primjera dobre prakse. Krajnji cilj je promicanje STEM područja u obrazovanju, osiguravanje kvalitetnog obrazovanja i znanstveno pismenog stanovništva. Učenici se potiču na sudjelovanje u STEM aktivnostima tijekom svog školovanja te planiranje svog daljnjeg obrazovanja u STEM području.
Science on Stage Europe organizira europski obrazovni festival na kojem sudjeluju pobjednici na nacionalnoj razini u zemljama članicama.
Prošle školske godine naša škola sudjelovala je na 1. festivalu Science on Stage Hrvatska gdje smo pobijedili u svojoj kategoriji. Zajednički rad unutar različitih STEM područja urodio je projektom „Zelena arhitektura“ kojeg su na 1. SONS festivalu u Hrvatskoj, održanom 9. prosinca 2023. godine u Zagrebu, predstavile profesorice Anita Mustać, Zrinka Klarin i Tamara Valčić. Zajednički projekt je u kategoriji „STEM obrazovanje za održivi razvoj“ osvojio 1. mjesto prema izboru nacionalnog povjerenstva i tako se plasirao na sudjelovanje na Međunarodnom festivalu Science on Stage Europe (SONS) koji se održao od 12. do 15. kolovoza 2024. u Turku u Finskoj. Naš projekt predstavila je Anita Mustać, prof. biologije koja je europskim STEM kolegama, sudionicima festivala i njihovim gostima, objasnila zašto je projekt osvojio 1. nagradu na nacionalnom natjecanju.
Hrvatski štand
Pobjednici Science on Stage Hrvatska u različitim kategorijama natjecanja na
Međunarodnom festivalu Science on Stage Europe 2024. u Finskoj
Tekst i fotografije: Anita Mustać, prof. biologije