TERENSKA NASTAVA SALZBURG-MÜNCHEN-GRAZ

Autor: Branka Marcelić Panjak, 3. 10. 2023.

U rujnu ove školske godine učenici od 5.-8.razreda koji uče njemački jezik otišli su na trodnevnu terensku nastavu sa svojim učiteljicama njemačkog jezika Brankom Marcelić Panjak i Martinom Bujić u Austriju i Njemačku. Cilj ovog putovanja bio je učenicima omogućiti upoznavanje kulturnih obilježja njemačkoga govornog područja, osvijestiti važnost jezične, gospodarske, povijesne, geografske i kulturne povezanosti Republike Hrvatske sa zemljama njemačkoga govornog područja te upoznati kulturno-povijesne i prirodne znamenitosti gradova u Austriji, poglavito grada Salzburga i Graza te grada Münchena u Njemačkoj.

Putovanje je organizirano kako bi se učenike dodatno motiviralo na učenje njemačkog jezika te im omogućilo praktičnu primjenu istog u njegovom izvornom okruženju s izvornim govornicima. Na putu prema Salzburgu posjetili smo tvornicu čokolade "Zotter" i degustirali 300 vrsta čokolade. U Salzburgu nas je u predvečerje čekala barokna katedrala iz 17.stoljeća, Mozartova rodna kuća, ulica Getreidegasse i Residenzplatz. Nakon noćenja u turističkom naselju Seeham, uputili smo se prema Münchenu u kojem smo uz pratnju vodiča razgledali Königsplatz, Hofgarten, Prinzregentenstraße, Ludwigstraße sa Sveučilištem, obalu rijeke Isar, Marienplatz, gradsku vijećnicu i katedralu Naše Gospe. Na radost svih posjetili smo i BMW muzej kao i nogometni stadion Bayern-München u Allianz Areni. Treći dan smo se nakon doručka uputili prema Halleinu gdje smo posjetili rudnik soli Salzwelten uz avanturističku vožnju splavom po podzemnom jezeru. Put smo nastavili prema Grazu gdje smo se popeli na Schlossturm odakle puca nevjerojatan pogled na grad, a zatim razgledali znamenitosti u užem centru. Večerali smo u grčkom restoranu te se nakon toga uputili prema Zadru u koji smo stigli u kasnim večernjim satima. Putovanje je nadmašilo sva naša očekivanja te smo se sretni, zadovoljni i ispunjeni vratili svojim kućama u ranim jutarnjim satima.

« Travanj 2024 »