Odabrane knjige za naprtnjaču!

Autor: Administrator , 26. 11. 2012.

Knjige koje će trećaši u naprtnjači nositi kući, odabrane su i očekujemo da će do 1. prosinca stići u knjižnicu.

Više o knjigama možete pročitati u nastavku...

Knjige su podijeljene u osam kategorija.

Skupina 1: Roman ili zbirka priči hrvatskog autora za djecu - Stjepan Čuić: Tajnoviti ponor

Skupina 2: Zbirka pjesama za djecu - Kušec-Vitez: Zagzanati

Skupina 3: Književna djela za roditelje - Ivana Bodrožić-Simić: Hotel Zagorje

Skupina 4: Slikovnica - Dane Hodak: Čudesno stablo

Skupina 5: Popularno-znanstvena knjiga iz područja medicine, biologije, astronomije, ...-Peter Hepplewhite: Perzejeve pustolovine

Skupina 6: Priručnik za odgoj djece - M. Stoppard: Dječja pitanja i kako na njih odgovoriti

Skupina 7: Priručnik za kvalitetno provođenje slobodnog vremena - Tim Bugbird: Zavrti i zaigraj

Skupina 8: Popularno-znanstveno napisana knjiga o hrvatskoj povijesti, kulturi ili tradiciji - Mikić, P.; Suzanić. V.: Biblijske poslovice u Hrvata

Stjepan Čuić

TAJNOVITI PONOR

„Na vratima je bila alka s lokotom. Dok je tražio ključ pipajući se po džepovima, Bokan im glavom pokaza da pogledaju uvis. Visoko gore iskrilo je sunce, a prolaz je bio kao uspravno postavljena cijev prema nebu! – Za ovo nitko ne zna – reče Bokan i otključa vrata.“ Ovih nekoliko redaka samo su mala iskrica uzbuđenja koje proživljava dječja klapa u romanu Tajnoviti ponor, a s njima i čitatelj. Književni velikan Stjepan Čuić, autor kratkih proza i romana, redaktor, lektor, urednik i kolumnista u novinama, te glavni urednik Trećeg programa Hrvatskoga radija, pisac čije su priče za odrasle prevedene na mnoge jezike, okušao se ovom knjigom i u dječjoj književnosti. Stvorio je uzbudljivu priču uronjenu u podneblje njegova djetinjstva.

Mladen Kušec, Ivan Vitez

ZAGZANATI

Djeci dobro poznati pjesnik i dragi gost u mnogim školama Mladen Kušec napisao je stihove, a u Hrvatskoj i u inozemstvu više puta nagrađivani slikar Ivan Vitez ilustrirao je slikovnicu – udruženim snagama napravili su lijepo i zanimljivo oblikovanu knjigu za djecu na temu zanata. Zagrebački zanati su zagrebački, naši osobiti zanati. Zar se ne zovu cijele ulice po njima: Mesnička, Mlinarska, Kožarska, Zlatarska, Vodovodna….? I naslov Zagzanati je poseban. A posebna je i slikovnica koja je svojevrsna pjesnička osobna iskaznica našega glavnoga grada. Jer, kao u dragocjeni spomenar, brojni zanatlije ispisali su svojim rukotvorinama najljepši rukopis, za sjećanje na ljubav koju su osjećali prema svome gradu.

Ivana Bodrožić-Simić

HOTEL ZAGORJE

U ljeto 1991. devetogodišnja djevojčica odlazi iz Vukovara, ostavljajući roditelje u gradu u kojem počinje rat. Roman "Hotel Zagorje" priča je o njezinu odrastanju tijekom sedam godina prognaništva, o neprekidnoj borbi za nekoliko kvadrata u kojima će živjeti s majkom i bratom, o stalnom iščekivanju vijesti o ocu. Ali ovo nije mračna knjiga.

Junakinji Ivane Simić Bodrožić ne nedostaje ni humora ni duha, a njezinu odrastanju ništa od onoga od čega su odrastanja stvorena: pisanje pisama političarima i obilaženje ministarstava isprepliće se ovdje s dječjim nježnostima i okrutnostima, prvim izlascima, prvim dečkima... kao i sa sudbinama onih s kojima je prognanička obitelj ukrstila putove, cijelom jednom živopisnom galerijom likova koji vjerno iscrtavaju sliku Hrvatske tih godina.

Dane Hodak

ČUDESNO STABLO

Jablanovo je mirno i ugodno selo u blizini bučnog Autograda, koje zimu dočekuje s novom uličnom rasvjetom. Stupovi rasvjete su od drva i skladno uklopljeni među visoke jablane po kojima je selo i dobilo naziv. Međutim, seljani su potpuno zbunjeni kada shvate da jedan od njih nije stup - nego živo stablo bora!
Što učiniti s rasvjetnim stupom koji raste?!
Zabrinuta vrba Gertruda i hrabri vrabac Mihovil kreču u akciju za spas svoga prijatelja Borka. Doista, danas više nema toliko šuma kao nekada i svako je stablo važno. Jesu li uspjeli i kako je završila ova zapetljana zgoda, pročitajte u ovoj neobičnoj ekološkoj slikovnici i naučite mnoge nove riječi! Čitajući, možete se i zabaviti tražeći skrivenu mišicu i miša!

Peter Hepplewhite

Perzejeve pustolovine

Osuđen još prije rođenja, ali čudom spašen, Perzej mora zaštititi svoju majku od zlog kralja Polidekta.
Na opasnom putovanju sukobit će se s bezubim vješticama, gnjevnim divom, užasnim morskim nemanima i nakaznom
gorgonom Meduzom. Usudiš li se čitati dalje?

Miriam Stoppard

Dječja pitanja

U ovoj knjizi dr. Miriam Stoppard, vodeća britanska autorica knjiga o djeci, obrađuje najčešća dječja pitanja i njihovu pozadinu te sugerira kakvi bi odgovori bili primjereni pojedinom uzrastu. Na razna dječja pitanja, od škole do seksualnosti, međuljudskidh odnosa i religije, dr. Miriam Stoppard savjetuje: djeci treba reći istinu prilagođenu njihovoj dobi.

Tim Bugbird

ZAVRTI I ZAIGRAJ

Neka strelica odluči što ćemo se igrati u kući! 21 igra za najzabavnije druženje s prijateljima!
Za najzabavnije tulume, rođendane ili jednostavno kišne dane potrebni su vam prijatelji i ova knjiga! Oduševite ih neobičnim pjevanjem, plesom ili glumom. Doznajte tko je spretan u izradi tornja od keksića, tko o čemu sniva, a tko će odgovaranjem na škakljiva pitanja istinu zboriti, a tko laži govoriti.
U igrama će vam pomoći mašta, kreativnost, brzina, uočavanje, povezivanje, gluma, pjevanje… a ponekad će biti dovoljno samo reći istinu – kakva god ona bila!
Zavrtite strelicu i neka igre počnu!

Mikić-Suzanić

BIBLIJSKE POSLOVICE U HRVATA

Zbirka sadrži 279 poslovica iz Starog i Novog Zavjeta, te potvrđuje i na najljepši način ističe duhovnu osobinu hrvatskoga naroda, njegovu privrženost vjeri, te svjetonazore koji imaju svoje izvorište u svetom pismu.

« Svibanj 2024 »